ßeta


Share with your friends how much you like wineinbg.net

Вионие

Вионие


През 1965 година древният и интригуващ сорт от Северна Рона е на изчезване. В родната си апелация – Condrieu – той заема едва 4 хектара, от които се произвеждат 1 500 литра вино. За щастие модата решава да спаси този забележителен бял сорт, който днес се среща не само във Франция, но и в САЩ, Канада, Австралия, Аржентина и Чили.

Произходът на вионие, какъвто е случаят с повечето древни сортове, е неизвестен. Най-вероятно идва от Далматия в днешна Хърватска и е пренесен до Рона от римляните. За името на сорта има две теории. Според първата кръстник на сорта е градчето Vienne в Долината на Рона, важен гарнизон за римляните. Втората гласи, че името произлиза от римското произношение на via Gehennae, означаващо “път към ада”, което не е толкова невероятно, имайки предвид трудностите при отглеждането на сорта.

През 2004 година проведените в Университета на Калифорния в Дейвис ДНК-тестове доказват, че вионие е близък роднина с пиемонтския сортове Freisa и Nebbiolo.

Вионие има нужда от топъл климат и е устойчив на суша, затова пък силно предразположен към брашнеста мана. Дава нисък и непостоянен добив и моментът на беритбата трябва да се прецени много внимателно. При прекалено ранна или прекалено късна беритба сортът не съумява да развие характерните си ароматни компоненти. Дълбокият златист цвят на чепката се предава и на виното, което е с интензивен, плътен цвят и висок алкохолен процент. Носът се отличава с уникален аромат на кайсия, праскова и цветя (виолетки, акация), а мощното тяло – с отчетливи нотки на праскова и сушена кайсия.

Разпространение

Северна Рона във Франция е родината на вината от вионие, които се правят в следните три апелации: Condrieu, Chateau Grillet и Cote Rotie, където вионие е в ролята на благоуханен и смекчаващ партньор на сирата.

Посветената изцяло на бялото вино апелацията Кондриьо се намира в северния край на Северна Рона. Към нея се числят седем общини, на чиито стръмни, терасирани лозя се отглежда единствено вионие. Всяка бутилка Condrieu е 100%-ово вионие. Максимално разрешеният добив от 30 хл/ха се достига рядко и през последните двайсет години той достига едва 15 хл/ха. Ако към това се добавят и трудните условия на отглеждане и късната реколта ще стане ясно защо Кондриьо е едно от малкото бели вина, които трябва да се пият млади, но въпреки това се продават на откровено висока цена.

Близо до Кондриьо се намира едно от най-малките АОС-та на Франция – Chаteau Grillet – с площ 3,5 хектара и 90 хектолитра годишна продукция. Виното излиза на пазара след двугодишно отлежаване в бъчви и макар да се смята, че отстъпва по качество на Кондриьо екзотичният размер на апелацията му осигурява достатъчна реклама и не по-лоши цени от тези на известния си съсед.

През 90-те години на 20 век винената мода, която все по-усилено се интересува от редки, местни сортове, кара винари и от други региони на Франция да проявят интерес към вионие. Днес той се среща и в Лангдок (1390 ха), Русийон (86 ха) и Прованс (110 ха). Вината от тези региони са по-леки, не толкова концентрирани и най-вече не толкова скъпи, колко братовчедите им от Кондриьо, като все пак запазват характеристиките на сорта.

България, заедно с Испания, Италия, Гърция, Швейцария и Австрия, се нарежда в редиците на желаещите да експериментират със сорта в Европа. Към 2010 година на българския пазар има две вина от вионие и то от съвсем млади лозя, т.е. прекалено рано е да се коментира дали сортът има бъдеще у нас.

Калифорния е един от регионите, които допринасят за това вионието да получи световна известност. Влюбвайки се в него в през 90-те години на 20 век, калифорнийците днес имат около 800 хектара вионие. Сортът се среща както самостоятелно, така и в купаж с шардоне, шенин блан и коломбар. Американските вина от сорта са с по-високо алкохолно съдържание от правените другаде, като наистина добрите показват забележителни сортови характеристики.

Австралия е другата страна, която допринася значително за известността на сорта извън Франция. Най-големият производител на вионие в страната е Yalumba Estate, която притежава 200 ха в Южна Австралия. Освен за чистосортов вариант, Ялумба Естейт използва активно вионието и като участник в купажите с шираз.

Виното

Вината от вионие могат да се сторят странни и противоречиви на незапознатите с тях. На първо място идва златният цвят дори и на млади вина. След това интензивният цветисто-плодов аромат, който заедно с цвета загатва сладко тяло. Тялото обаче е удивително сухо с разнообразни аромати, измежду които ясно доминира този на праскова. Дължината на едно добро вионие е завидна. За вионието известният винен журналист Оз Кларк казва: “... зашеметяващо вино, което излъчва секс и чувственост”. Както повечето бели вина и вионие е най-добре да се консумира младо, което не означава, че не може да се развива с години.

Освен акация, праскова и кайсия във вионието могат да се открият и следните аромати: ананас, анасонови зърна, ванилия, виолетки, гуава, дим, жасмин, захаросани портокалови кори, иглика, киви, круша, лайм, личи, манго, мандарина, масло, мента, цъфтяща овощна градина, орлови нокти, парфюм, портокалов и розов цвят, сено, сметана, тост, тютюн.

Вионието е прекрасно само за себе си, но ако държите да го комбинирате с храни, опитайте с азиатска или мексиканска кухня, средно интензивни до интензивни солени сирена, пикантни риби, пресни плодове.



Source: www.vinoto.com
Added by rms - 14 Sep 2009

Comments [2]
1Alex Velianov
15 Feb 2011 22:10
 Източникът не е верен. Моля да го поправите.
2rms
16 Feb 2011 07:58
 готово.

Please login to comment.